19 NIEDZIELA ZWYKŁA 09 sierpnia 2020 r.

1. W piątek w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, św. Maksymiliana Marię Kolbego, który został zamordowany w oświęcimskim obozie koncentracyjnym.

2. W sobotę 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym: 9.00, 10.30. Tradycyjnie podczas każdej Mszy świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Ją Bóg

3. Także 15 sierpnia wspominamy 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku – „Cudu nad Wisłą” – i modlimy się za Polskich Żołnierzy w dniu Ich święta. O godz. 10.30 Msza św. będzie sprawowana w intencji żołnierzy i pracowników wojska Garnizonów: Kołobrzeg, Trzebiatów i Mrzeżyno oraz członków ich rodzin.

4. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O POMOC DLA MIESZKAŃCÓW BEJRUTU

Zwracam się więc z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii. Proszę również, aby tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych. Dziękuję wszystkim za pomoc już ofiarowaną.

5. Kołobrzeskie Stowarzyszenie Budowy pierwszego w Polsce pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937 – 1938 i Zagłady Nadberezyńców, zwraca się z prośbą o wsparcie tej społecznej inicjatywy budowy upamiętniającego tragiczne losy Polaków na terenie ZSRR. Dane do kontaktu na ulotkach, można je wziąć w przedsionku świątyni.

Zapraszam do wspólnej modlitwy.

Warszawa, 28 maja 2020 roku

L. dz. 392/PE/2020

DEKRET BISKUPA POLOWEGO W SPRAWIE

DYSPENSY OD OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA W NIEDZIELNEJ EUCHARYSTII

W związku ze zniesieniem limitu uczestników zgromadzeń religijnych w świątyniach, z dniem 30 maja 2020 roku odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii udzieloną dnia 21 marca 2020 roku.

Jednocześnie, mając na uwadze trwające zagrożenie epidemiczne, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 oraz kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej następującym wiernym Ordynariatu Polowego:

  1. osobom w podeszłym wieku lub chorym oraz tym, którzy się nimi opiekują;
  2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
  3. żołnierzom oraz pracownikom resortu obrony narodowej w czasie wykonywania zadań służbowych;
  4. osobom, które mają wskazania medyczne lub sanitarne do unikania kontaktu z innymi oraz tym, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Powyższa dyspensa obowiązuje aż do odwołania. Zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

Na czas powrotu do świętowania niedzielnej Eucharystii we wspólnocie Kościoła udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

                                                                                           bp Józef GUZDEK

ks. Jan DOHNALIK

          kanclerz